Unikátní motorový vůz - Slovenská strela
Slovenská strela je jediná movitá národní kulturní památka v Moravskoslezském kraji, která nedávno prošla náročnou renovací a probudila se tak opět k životu.
Tento motorový vůz, vyrobený v Kopřivnické Tatře, byl uveden do provozu 13. 7. 1936 a nasazen na trati Praha – Bratislava. Z toho název Slovenská strela. Jednalo se tehdy o nejrychlejší spoj v Československu s jednou zastávkou v Brně. Trasu urazil za čtyři hodiny a padesát minut, později za čtyři hodiny a osmnáct minut. Zajímavostí byla i velmi vysoká rychlost, která dosahovala přes 130 km v hodině, což byl unikát i v rámci celého světa.
Po začátku druhé světové války byla strela odstavena kvůli nedostatku pohonných hmot. Po válce sice ještě jezdila jako ministerský nebo vládní vlak, ale v roce 1953 byla už z provozu vyřazena a od roku 1960 vystavena před Technickým muzeem Tatra, kde také postupně chátrala.
V roce 2018 se ale tato legenda dočkala nákladné renovace pod přísným dohledem památkářů. Slovenská strela dostala nový, ale původní, višňový nátěr. Toho se dosáhlo odebíráním vzorků při rozebírání a přípravě restaurování. Ke specifikaci barvy vypomohlo i muzeum, kde existuje zachovalý vzorník z roku 1935. Zářivou červenou barvu doplňují černé blatníky, šedý podvozek a zlatá střecha, ale také původní státní znak akademického sochaře Jana Nušla. Odborníkům se podařilo obnovit i původní systém pohonu, takže stroj pohání originální motory, které jsou svým ovládáním unikátní. Slovenská strela se rozjíždí na elektrický pohon a kolem 80 kilometrů za hodinu se přepne na přímý mechanický záběr. Restaurováním prošel i celý interiér vlaku. Většina vybavení byla vyrobena znovu v přesných replikách. Podlahu opět zdobí vzor šachovnice, jsou nově utkaná potahovaná látka sedadel. Nádobí je zatím vypůjčené od sběratelů, ale brzy se strela dočká i vlastních replik nádobí.
Renovace byla úspěšná, Slovenská strela je znovu pojízdná. Úspěšně složila technicko-bezpečnostní zkoušky, a tak může opět po více než šedesáti letech brázdit naší krajinou po železničních tratích. Vyjíždět bude ale jen sporadicky, neboť jakožto kulturní památka bude převážně vystavena v depozitu nového Muzea nákladních automobilů Tatra.